Sfinga - Sfinx

13. října 2007 v 13:34 |  Bájná zvířata
Sfinx - (latinsky Sphinx, též sfinga) je mýtický tvor, který má tělo lva s hlavou berana, sokola nebo člověka. Sfinga byla vymyšlena ve starověkém Egyptě odkud se dostala do řecké mytologie. V moderním umění se Sfinx stala symbolem záhadnosti ženy.
V mytologii Starověkého Řecka se vyskytovala jediná sfinx. Tato sfinx byla obrovské monstrum, které mělo hlavu a hruď (zpravidla obnaženou) ženy, lví tělo, hadí ocas a ptačí (nejčastěji bývá uváděno orlí) křídla. Rodiči této sfinx byli, podle Hésioda storuký obr Týfón a jeho manželka Echidna. Její přesnější životopis není znám, prakticky se o ní ví jen to, že ji Héra (podle jiných verzí Áres, nebo oba společně) poslali z Etiopie k Thébám, zde se usídlila na hoře Sfingio a dávala všem procházejícím hádanku a toho kdo ji neuhodl toho rozsápala (podle jiné verze uškrtila). Měla osudem určeno, že až někdo její hádanku uhodne, tak zemře, což se naplnilo poté co ji uhodl Oidipus a sfinx skočila do moře, kde utonula. Podle některých badatelů měla tato sfinx jméno Phix.
Ohledně toho jakou dávala hádanku existuje několik verzí, nejčastěji bývá uváděna Sofoklova: "Které zvíře ráno chodí po čtyřech nohou, v poledne po dvou, a večer po třech?" Správná odpověď pak byla člověk, protože jako batole chodí po čtyřech nohou, jako dospělý po dvou a ve stáří používá hůl.
Takovéto monstrum je pro řeckou mytologii velmi neobvyklé a je prakticky jediné svého druhu v Řecku, usuzuje se, že vznikla pod vlivem podobných představ z Asie.


detail obrázku

Informace o tomto článku

Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa.
Tento text je dostupný za podmínek GNU Free Documentation License
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama