Všeobecné pojetí

24. října 2007 v 12:31 |  Wicca
Wicca je pohanské náboženství jež je rozšířeno především v anglosaských zemích. Zároveň je iniciační tradicí mystérií založenou Gerldem. B. Gardnerem někdy v polovině 20.století. Samotné slovo "Wicca" ve staré agličtině označuje čarodějnici nebo čaroděje. Samotní příslušníci tohoto náboženství se také označují za čarodějnici či čaroděje, ale neztotožňují se s veškerým (dnes velice oblíbeným) čarodějnictvím.

Historie

Ohledně historie Wiccy se vedou veliké debaty, protože buď je považována za prastaré náboženství (někdy se uvádí 20 000 let) a nebo za zcela moderní kult. Pravda je asi ta, že Wicca navazuje na stará pohanská náboženství, ale její konkrétní podoba je moderní.
Asi nejdůležitějším mezníkem byl rok 1921, kdy Margaret Murrayová publikovala svou knihu "Witch-Cult in Western Europe". Zde představila myšlenku, že čarodějnické sabaty, které byly v novověku pronásledovány inkvizicí se opravdu děly (do té doby se všeobecně přijímalo, že to byly extatické vize) a že to byl pozůstatek prastarého kultu plodnosti. Podle jejího názoru šlo o vzývání rohatého boha, kterého si inkvizitoři samozřejmě ztotožnili s ďáblem. V současnosti je tato její teorie považována za nesmysl - "Téměř všichni historici čarodějnictví jsou dnes zajedno, když označují Murrayové knihy za diletanstké, absurdní, bez jakékoli vědecké hodnoty."
Ve své době ale tato kniha měla velký vliv na G. B. Gardnera (1884 - 1964). Ten byl, podle svých slov, roku 1939 zasvěcen do covenu (něco jako uzavřený spolek, občas se jim v češtině říká lóže) čarodějnic v New Forest (Hampshire). Roku 1953 založil coven s názvem Wicca a jeho první kniha "Witchcraft Today" 1954 popisovala podobná náboženství, o kterém mluvila Murrayová (v knihách používal termín "Wica"). Šlo o kult Rohaého boha a bohyně, který měl přetrvat do dnešních časů až z dob pravěku. Právě ranně novověké čarodějnice byly příslušnicemi tohoto kultu. Tím se začala Wicca šířit na veřejnosti.
Gardner není považován za nezpochybnitelnou autoritu, takže jen málokdo by dnes s jeho knihami bez výhrady souhlasil. V současnosti většina wiccanů nepředpokládá, že by jejich náboženství bylo zachovaným prastarým kultem, ale trvají na tom, že mají ty samé kořeny jako stará náboženství, jen vnější aparát byl vytvořen v současnosti. V rámci Wiccy se vyskytují dvě hlavní větve: Gardnerovská a Alexandrijská (obě vyžadují zasvěcení přímo od jiného zasvěceného). Postupem času také vzniklo velké množství různých odvozených (mají iniciační linii navazující na jednu ze dvou předchozích) či napodobujících směrů (populární či tzv. eklektická wicca, tedy bez závazných pravidel, bez přímé návaznosti, nejčastěji praktikována samostatně.

Informace o tomto článku

Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 begginner begginner | Web | 24. října 2007 v 12:33 | Reagovat

Ahoj můžeš za mě hlásnout v soutěži o nej blog na:http://muj-blog-muj.blog.cz/0710/1-kolo-2#komentarehttp://-jsem tam jako begginer(ka).Dík!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama