Keltská mytologie část 10

23. března 2008 v 0:09 | Wikipedia |  Mytologie

Kelští bohové

Nechtan
je keltský bůh z oblasti Irska. Je to vodní bůh. Na Nechtanově kopci (Sídh Nechtan) byla posvátná studna inspirace, která byla zdrojem veškeré moudrosti a přístup k ní měli pouze Nechtan a jeho tři číšníci. Studna se nacházela ve stínu magiských lískových keřů, které plodily temně červené oříšky. Ty poskytovaly vědomosti o všem na světě a pojídal je božský vědoucí losos žijící ve studánce. Ovšem jednoho dne zákaz porušila Boann, která se odvážila zapovězenou studnu navštívit. Voda ve studánce se vzedmula, aby Boann odplavila. Tak ze studánky vznikla řeka Boyne a lososi se stali jejími obyvateli. Boann byla navždy spojena s touto řekou a stala se Nechtanovou ženou. Později mu však byla nevěrná s Dagdou.
Toutatis (také psáno Teutates)
je keltský bůch uctívaný v Galii a Británii. Na základě etymologie jeho jména je obvykle považován za kmenového ochránce. Dnes je známý především z fráze "U Toutatise!", používané v komixech o Asterixovi.
Áine
je irská keltská bohyně, kterou patrně Keltové po svém příchodu do Irska převzali od místních obyvatel. Zřejmě byla původně velkou mateřskou bohyní a/nebo bohyní slunce. Křesťanská tradice tuto bohyni degradovala na jednu z místních vílích královen. Přesto je uctívání Áine coby nositelky plodnosti a potravy doloženo až do 19. století, kdy se na její počest ještě stále konaly průvody s pochodněmi, které měly zajistit polím úrodu. Během Velkého irského hladomoru se říkalo, že Áine byla viděna na vrcholu kopce, kde nabízela jídlo hladovějícím. O oblíbenosti této bohyně svědčí, že dívčí jméno Áine patří v Irsku dodnes k často používanýmDny zasvěcené Áine
Áine jsou zasvěceny první pátek, sobota a neděle po Lungnasadu. V tyto dny se konaly průvody s pochodněmi na vrcholek jednoho z Áininých kopců, kde potom lidé tančili v kruhu kolem tamních mohyl v protisměru hodinových ručiček, a když potom sestoupili z kopce, rozprášili popel z pochodní na polích, aby byla lepší úroda.
V tyto dny se také nesmělo provádět pouštění žilou, protože se věřilo, že Áine je spojená s "životní jiskrou", která během dne putuje celým tělem, a kdyby bylo člověku na Áinin den puštěno žilou, jiskra by uletěla a člověk by zemřel.
Příbuzenské vztahy
Irská mytologie zná Áine jako příslušnici místního božského národa Tuatha Dé Dannan a dceru nebo manželku Mannana mac Líra, boha moře, který je také považován za jednoho z Tuathů, i když je stejně jako Áine staršího původu. Její sestrou je Grían.
Áinina přísaha
Áine učinila geise (zvláštní přísahu), že nikdy nebude spát s mužem se šedivými vlasy. Když se pak zamilovala do mladého bojovníka Fionna, její žárlivá sestra ho nalákala do začarovaného jezera, ve kterém mu zešedly vlasy. Áine z toho byla nešťastná, ale svou přísahu dodržela a nevyspala se s ním.
Ailillova smrt
Áine se měla zapříčinit o rozpoutání války, ve které zahynul král Ailill Olom i jeho sedm synů. Byla to její pomsta buď za to, že ji Ailill znásilnil, nebo za to, že zabil jejího bratra. Ve chvíli, kdy Ailill padl, se prý nad celým bojištěm rozezněl Áinin smích tak hlasitě, že přehlušil veškerou bitevní vřavu.
Leannan Sidhe
Áine se také dokázala zjevit smrtelníkům v podobě překrásné ženy, tzv.Leannan Sidhe (vílí milenky), aby je mohla svádět. Jejich intenzivní sexuální vztah ale obvykle končil smrtí Áinina vyvoleného.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama