Keltská mytologie část 3

22. března 2008 v 22:55 | Wikipedia |  Mytologie

Kelští bohové

Abandinus je keltský bůh neznámých vlastností. Jméno se objevuje v nápisech v GOdmanchesteru v hrabství Camgridge v Anglii.
Aengus (čti "óngas" nebo "eingas") je irský keltský bůh z rodu Tuatha Dé Danann, syn Dagdy a Boan. Dalšími variantami jeho jména jsou Oenghus a Aonghus. Jeho příjmení je MacOg, což znamená "syn mladých" nebo "syn panny". Toto přízvisko získal kvůli okolnostem, jež doprovázely jeho narození. Aby se o Boannině těhotenství nedozvěděl její manžel Nechtan, Dagda přinutil slunce, aby stálo na nebesích po devět měsíců, takže měl Nechtan pocit, že uplynul jediný den.Aengus je, podobně jako velšský Mabon archetypálním "mladým mužem" či "božským mladíkem". Na základě své úlohy v mýtech je pokládán za patrona milenců v nesnázích (bývá označován za irského boha lásky, ale také osudné lásky, která může skončit smrtí), a přestože sám nebyl zobrazován jako bard, je také patronem básníků a hudebníků.
Airmid (Airmed, Armeith) (čti "órmít" nebo "írmít") je postavou z irských keltských mýtů, kde vystupuje jako příslušnice božského lidu Tuatha Dé Danann. Jejím otcem je hlavní léčitel Tuathů, Dian Cécht, a jejím bratrem je Miach. Podle mýtu, Dian Cécht, Miacha ze žárlivosti zabil, když se ukázalo, že ho jeho syn v léčitelském umění překoná. Na Miachově hrobě potom vyrostly mocné léčivé byliny. Airmid je sesbírala a podle svých léčitelských vědomostí (dle jiné verze podle rad samotných bylin) je roztřídila a nechala sušit na svém plášti. Žárlivý Dian Cécht ji u toho ale viděl a všechny byliny z pláště posléze vytřepal. Pomíchaly se tak, že už je nešlo znovu roztřídit, a tak dodnes nikdo nezná jejich skutečnou moc a na světě je stále mnoho nemocí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama