Keltská mytologie část 4

22. března 2008 v 23:03 | Wikipedia |  Mytologie

Kelští bohové

Boann
je keltská bohyně řeky Boyne v Irsku. Náleží k národu Tuatha Dé Danann. Boann porušila zákaz a odvážila se navštívit posvátnou zapovězenou studnu inspirace na Nechtanově kopci (Sídh Nechtan). Studna se nacházela ve stínu magických lískových keřů, které plodily temně červené oříšky. Ty poskytovaly vědomosti o všem na světě a pojídal je božský vědoucí losos žijící ve studánce. Voda ve studánce se vzedmula, aby Boann odplavila. Tak ze studánky vznikla řeka Boyne a lososi se stali jejími obyvateli. Boann byla navždy spojena s touto řekou a stala se ženou vodního ducha, Nechtana.
Později se Boann stala milenkou boha Dagdy. Jejich synem byl Aengus, bůh lásky. Aby se o Boannině těhotenství nedozvěděl její manžel Nechtan, zastavil Dagda na devět měsíců čas, a tak měl Nechtan pocit, že uplynul jediný den.
Bres
je jedním z irských keltských bohů. Jeho matkou je Eri, dcera Delbaithova, žena z božského lidu Tuatha Dé Danann.Bresova vláda
Když král Tuathů Nuada přišel v boji o ruku, nastoupil na jeho místo Bres a oženil se s Brigit dcerou Dagdovou. Vládl ale nespravedlivě, utiskoval lid vysokými daněmi a nedokázal zakročit proti Fomóirům, kteří drancovali zemi a vybírali od Tuathů vysoké poplatky. Bresovi poddaní vymýšleli různé triky, kterými se vyhýbali placení daní do královské pokladny (například když měli odevzdat mléko svých krav, vyrobili krávy ze dřeva a nalili jim do vemen bahnitou vodu, a když ji potom Bres vypil, bylo mu dlouho špatně). Bres také proslul svou lakotou - nepořádal už na svém dvoře oslavy, jak bylo zvykem za jeho předchůdce, a k návštěvám se choval velmi nepohostinně. Tím urazil barda Copreho, který u něj přenocoval v nepohodlné kamenné kobce a nedostal ani pořádně najíst. Corpre na toto téma druhého dne složil první irskou satiru, která měla na Brese zničující účinky. Podle různých verzí legendy byl po vyslechnutí satiry Bres stižen buď věčnou smůlou nebo nežity, nebo se rozčílil tak, že na povrch vyšla jeho fomóirská-démonská podstata. Tak či tak tím Corpre značně přispěl k pádu Bresovy vlády a na trůn se znovu dostal Nuada, který zatím získal novou ruku.
Když Bres přišel o trůn, přemýšlel, jak by se Tuathům pomstil. Jeho matka mu prozradila, že jeho otec byl jedním z fomóirských vůdců, a dala Bresovi prsten, který kdysi od Elathana dostala. Bres se tedy se svou družinou vydal hledat pomoc k Elathanovi, a ten ho poslal za nejvyšším králem Fomóirů Balorem, který Brese přijal mezi své lidi a dovolil mu táhnout s vojskem v bitvě proti Tuathům. Tuathové ale nakonec Fomóiry porazili v druhé bitvě na Magh Tuireadh díky Lufhovi a Bres si u Lugha vyprosil milost výměnou za své znalosti o zemědělství. V této bitvě také padnul Ruadan, syn, kterého měl Bres s Brigid a který s Bresem bojoval proti Tuathům, a Brigid ho šla po bitvě oplakávat na bojiště. Byl to prý první caoine (žalozpěv, lament), který Irsko slyšelo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama