Keltská mytologie část 5

22. března 2008 v 23:10 | Wikipedia |  Mytologie

Kelští bohové

Brigid (Brigit, Brigita, Brighid, Bríg, Bride, Brigindo, Brigandu, Brigan, Brigantia, Brigantis) je keltská bohyně, jejíž uctívání bylo rozšířeno na mnoha místech keltského světa a některé zvyklosti s ním spojené se zachovávají doposud. Význam jejího jména je "vznešená". Ochraňuje zejména těhotné ženy a pomáhá při porodech, je odbornicí na věštění, proroctví, léčitelství, vědu a poezii, dozírá na vaření piva, její kult je úzce spjat s posvátnými studněmi. Je bohyní uzdravování, hojnosti a plodnosti, ohně (domácího krbu) a je ochrannou bohyní věštců.
Na její počest se slaví svátek Imbolc (1. - 2. února) související s laktací ovcí.

Brigid v irské mytologii

V Irsku byla Brigid nazývána Plamenem Irska, Ohnivým šípem (Breo-Saighit).
Podle irské mytologie tato bohyně náleží k národu Tuatha Dé Danann. Jejím otcem je nejvyšší bůh Dagda, její matka není ve známých středověkých pramenech explicitně uvedena, podle různých dohadů by jí mohla být Danu nebo Moríígan. Brigidiným manželem je Bres, nespravedlivý král Tuathů, který se po svém sesazení přidal na stranu nepřátelských Fomóirů. Brigid s ním měla synaRuadana, který se stejně jako jeho otec přidal k Fomóirům a padl v bitvě, ve které se Fomóirové střetli s Tuathy. Brigid ho potom šla oplakávat na bojiště, a položila tak základy tradičního irského žalozpěvu caoine.
Brigid jako trojná bohyně
PodleCormancova glosáře z 10. století neměl Dagda jednu, ale tři dcery jménem Brigid. Jedna z nich byla bohyní poezie, druhá kovářství a třetí byla bohyní léčitelství.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama