Keltská mytologie část 9

22. března 2008 v 23:57 | Wikipedia |  Mytologie

Kelští bohové

Mabon (čti "maban" nebo "meiboun")
je velšský bůh. Jeho jméno znamená božský syn. Jeho galským ekvivalentem je Maponus nebo Maponos, který byl známý i v Británii. Jeho matkou je podle velšské mytologie bohyně plodnosti a úrody Modron. Mýty o Mabonovi se překrývají s mýty Gwyna ap Nuad, což může naznačovat, že šlo původně o jedno božstvo. Příběh o Mabonovi je součástí rozsáhlejšího mýtu o výpravě hrdiny Culwcha za získáním obrovy dcery Olwen, který byl zapsán kolem roku 990 n.l. jako úryvek delšího příběhu, který ve své plné podobě není znám.
Mabonův únos
Podle mýtu byl Mabon své matce ukraden, když mu byly pouhé tři dny, a nikdo neví, kam byl unesen, ani jestli ještě vůbec žije. Obr Ysbydadden, který chce Culhwchovi zabránit ve sňatku se svou dcerou (jejíž syn ho má podle proroctví zabít), zadá Culhwchovi řadu zdánlivě nesplnitelných úkolů. Jedním z nich je i najít ztraceného Mabona. Culhwch se svou družinou, která čítá jeho bratrance Artuše a další významné hrdiny, navštíví různá význačná a prastará stvoření (kosa, jelena, sovu, orla a lososa) a ptá se jich, zda vědí něco o tom, kde se teď nachází Mabon. Teprve losos je upozorní na jakési podivné zlo, které objevil v kraji Gloucesteru. Ukáže se, že je to Mabon, krutě uvězněný za neprorazitelnou zdí. Jediné, co ho může osvobodit, je bitva, kterou Artuš vyvolá tím, že vyzve všechny britské válečníky. Teprve potom je možné zeď prorazit a Mabon se vrací s Artušem domů jako svobodný člověk. Kdo ho unesl, to ale stále zůstává záhadou.
Midir (Midhir, Mider)
je keůtský bůh z oblasti Irska. Pochází z rodu Tuatha Dé Danann. Je to pyšný syn otce bohů Dagdy, nádherně oděný mladý muž. Je vládcem zásvětí (sídhu Brí Leith) na ostrově Falga (dnešní Man). Dokáže měnit podobu. Slouží mu jeřábi přinášející neštěstí a beroucí bojovníkům odvahu. Vlastnil tři kouzelné krávy a magický kotel, o které však přišel.
Midirovou první ženou byla Fuamnach, dcera Beothachova. Později se však miloval s Étain z Ulsteru. Fuamnach se s tím nesmířila a s pomocí druida proměnila Étain nejdříve v jezírko, potom v červa a nakonec v mouchu, kterou odvál vítr, a tak se Midirovi ztratila. Étain v podobě mouchy spadla do sklenice vína a spolkla ji manželka ulsterského válečníka Etara. Étain se poté znovu zrodila jako smrtelná dívka a stala se manželkou velkého krále Irska, Eochaida. Midir ji vypátral a polibkem obnovil její vzpomínky na předchozí život. Étain nějaký čas znovu žila s Midirem, ale nakonec se vrátila do Tary k Eochaidhovi.
Midir rozpoutal spor v rodu Tuatha Dé Danann, když odmítl uznat nového vůdce. Tím tuto generaci bohů nebezpečně oslabil. Nově příchozí Miliiesané poté bohy porazili.
Morrígan (Morrígu, "Velká královna", "Královna přízraků") je keltská bohyně z oblasti Irska. Náleží k národu Tuatha Dé Danann. Je to bohyněplodnosti, řek a jezer, věštby, války, osudu a smrti, zjevující se na bitevních polích, často v podobě vrány či krkavce. Je patronkou kněžek a čarodějek. Panuje na bitevních polích, ale do bitvy se nezapojuje. Chodí v plné zbroji a nosí s sebou dvě kopí. Je spojována i s dalšími válečnými božstvy - Machou, Badb a Nemain.
Důležitou roli sehrála v obou bitvách, které svedli Tuatha Dé Danann u Magh Tuireadh. Před bitvou s Fomoiry ji potkal Dagda, pomiloval se s ní a ona mu pomohla radou, jak se s Fomoiry vypořádat.
Výrazně zasáhla také do života ulsterského hrdiny Cuchulaina. Před jednou z bitev se mu zjevila jako překrásná dívka, ale on, nedočkavý boje odmítl Morríganinu lásku. Ta na něj ze msty příštího rána zaútočila v podobě černého úhoře, který brodícímu Cuchulainovi podrazí nohy. Jen co Cuchulain úhoře zašlápl, zaútočí na něj bohyně v těle vlčice. Hrdina ji udeří do nohy, ale v tu chvíli se něj žene Morrígan v podobě jalovice s červenýma ušima. Tu hrdina odráží svou nejnebezpečnější zbraní gae bolgu. Cuchulain způsobil Morrígan četná zranění a zvítězil, ale sám byl zcela vyčerpán. Morrígan se mu poté zjevila jako stará žena, jež dojí krávu a nabídla mu mléko. On jí oplátkou poděkoval a ošetřil její rány. Přesto byl Cuchulainův osud zpečetěn. Když potom Cuchulain padl v boji proti vojsku královny Maeve, Morrígan se mu v podobě vrány vítězně usadila na rameni.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama