Severská mytologie část 3

22. března 2008 v 21:26 | Wikipedia |  Mytologie

Různé

Ginnungagap
("zející hlubina", "propast propasti") byla v severské mytologii obrovská propast, která existovala před stvořením světa mezi Niflheimem a Múspellheimem.
Na severu Ginnungagapu byl Niflheim, země chladu, a na jihu Múspellheim, země ohně. Ve středu Niflheimu vyvěraly ze studny Hverqelmi řeky Éliváqy ústící do Ginnungagapu. V propasti jejich vody zamrzaly a ta se tak plnila. Z jihu však zároveň sršely ohnivé jiskry a střet ledu s ohněm byl příčinou vzniku první bytosti, obra Ymiho. Poté, co Ódin a jeho bratři Ymiho zabili, odtáhli jeho tělo doprostřed Ginnungagapu a vytvořili z něj zemi.
Yggdrasil
je v severské mytologii světový strom, který prorůstá všemi devíti světy. Jedná se o jasan, jehož tři kořeny prorůstají ke třem pramenům (studním):
 1. Pramen osudu je v Ásqardu, kde ho hlídají tři dísy Norny, které reprezentují minulost (Urd), současnost (Verdandi) a budoucnost (Skuld).
 2. Pramen moudrosti se nachází v Jotunheimu , kde žijí obři z jinovatky. Hlídá ho rádce bohů Mími.
 3. Pramen hlídaný zlým drakem Nidhöqqem je v Niflheimu, kde vládne bohyně Hel. U něho pramení všechny řeky tekoucí do moře. Nidhögg je také někdy zmiňován jako had nebo červ, který užírá kořeny.
Koruna Yggdrasilu se rozprostírá nad všemi světy. Na vrcholu stromu sedí obrovský orel, který všechno pozoruje. Mezi jeho očima je jestřáb, jehož mocná křídla způsobují, že nad světy duje vítr. Mezi moudrým orlem a zlým drakem pobíhá veverka Ratatosk, symbol nesvornosti a sváru. Nosí zprávy, ale také rozdmychává hádky a nepřátelství mezi orlem v koruně a drakem u kořene.
S Yggdrasilem je těsně svázán nejvyšší severský bůh Ódin. U jeho kmene často přivazuje svého koně Sleipnira, protože jiný strom ho neudrží. Z jeho dřeva si vyrobil svůj zázračný oštěp Gunqnir a na něm obětoval sám sebe, když byl po devět dní a nocí zavěšen na jeho kmeni probodnutý Gungnirem, aby tak získal tajemství run, symbolu moudrosti. Odtud také pochází samotné jméno Yggdrasil, což doslova znamená "Yggův kůň". Ygg (nebo též Yggr) je jedno z mnoha Ódinových jmen, které znamená "Strašný". Toto "obětování se ku prospěchu všech, pro lidstvo" je často dáváno do souvislostí s ukřižováním Ježíše Krista.Devět světů Yggdrasilu
 1. Ásgard
 2. Helheim
 3. Jötunheim
 4. Ljósálfheim
 5. Midgard
 6. Múspellheim
 7. Niflheim
 8. Svartálfheim
 9. Vanaheim
Příponu -gard, čili "sídlo" má pouze svět Ásů Ásgard a svět lidí Midgard.
Ragnarök
je v sev.myt. označení pro konec světa, zánik bohů, poslední bitvu mocností dobra a zla. Podle legendy má svět být opět obnoven, protože přežije osm dobrých bohů a jeden lidský pár, který se před nebezpečím ukryje ve kmeni Yqqdrasilu.
Bohové vědí, že Ragnarök je nevyhnutelný. Existuje věštba, že na konci světa dojde k velké bitvě, v níž budou zničeni, přesto se na ni připravují.
Velikost bohů spočívá v tom, jak vzdorují osudu, kterému se nemohou vyhnout. Závěrečné stadium života se ohlásí různými zlými znameními. Nejprve přijde krutá zima (fimbulvetr) a takové zimy přijdou tři za sebou aniž bude léto, po celé zemi zavládnou kruté boje.
Slunce a měsíc, které pronásledují vlci, jimi budou spolknuty a nastane tma. Na svět zaútočí tři hlavní mocnosti. Z moře se vyplazí obrovský had Midgardsormr (Jörmungandr) v bojovné náladě, čímž uvede do pohybu loď z nehtů mrtvých Naglfar . Tuto loď řídí obr Hrym, kormidelníkem je Loki. Z jihu přijíždí démon ohně Surtr se syny Muspellu. Ale ze všech nejstrašnější je vlk Fenrir. V tuto chvíli povstane Heimdal a zatroubením dá vědět, že nastává Ragnarök a bohové se odějí do boje.
Freyr bojuje proti Surtovi, ale padne. Thór bojuje s Midgardsormem a oba se zabijí navzájem. Fenrir spolkne Ódina, je však zabit jeho synem Vídarem. Týr bojuje s nestvůrným psem Garmem (hlídač z podsvětí) a přivodí si navzájem smrt, stejně dopadne souboj Lokiho a Heimdalla. Pak Surtr vrhne na celou zem oheň a vše spálí.
Po ragnaröku však z oceánu vyvstane nová země, kterou zalidní lidé, kteří se ukryli v kořenech jasanu Yqqdrasilu a bohové, kteří přežili, spolu s Baldrem a Hödem, navrátivšími se z Helheimu, naleznou v troskách Vallhaly poselství Ódina - runy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama