Severská mytologiie část 4

22. března 2008 v 21:56 | Wikipedia |  Mytologie
Runy
jsou znaky podle jedné teorie odvozené pravděpodobně z písma etruského a řeckého.. Tyto znakové sady se používaly v germánských jazycích, především pak ve Skandinávii a na britských ostrovech a to v pozdním období rané době dějinné (též označované jako protohistorie) a v raném středověku. První runové nápisy jsou asi z roku 150 po Kr, a runová abeceda byla převážně nahrazena latinkou, v souvislosti s přijímáním křesťanství, ve střední Evropě roku 750 a ve Skandinávii až roku 1100. Nicméně používání runové abecedy ke speciálním účelům (např. k dekoracím) vydrželo na Švédském venkově až do začátku 20. století.
Původ runových zápisů je stále nejistý. Mnoho znaků staršího futharku je na pohled blízce podobno znakům latinky. Některé další runy se potom podobají znakům severoitalské, rétorománské, lepontské či benátské abecedě z 5. až 1. stol. př. Kr., které jsou si navzájem dosti podobné a jsou následovníky staré italské abecedy. Nicméně souvislost není věrohodně doložitelná a prvotní teorie původu, která poukazovala na možnost zjednodušení znaků uvedených abeced, respektive jejich úpravu pro ulehčení záznamu rytím a tesáním, byla opuštěna (nejsilnějším protiargumentem je fakt, že některé tvary run jsou pro rytí/tesání mnohem složitější, než by byly jejich uvažované vzory). Runy by tedy bylo možno nejspíše považovat za nezávisle vzniklé, respektive jen se základním vztahem vzniklé, původní germánskými písmo (z cca. 1. až 2. stol. po Kr ??).
Runová abeceda se nazývá futhark/futhork a to podle prvních písmen (stejně jako a-be-ce-da) a je rozdělena na 3 sady (skupiny písmen), nazývané potom aettiry (="rodiny"). Existuje několik druhů futharku, drobně se lišících ve vzhledu jednotlivých písmen nebo jejich významu. První futhark (germánský futhark prostý) obsahuje 24 znaků, druhý (anglosaský futhark) 28-33 znaků a třetí (vikingský futhark) jenom 16 znaků. Runy sloužily nejen k zápisu textů, ale především k magickým účelům, jako je věštba nebo různé formule a talismany. Dnes umíme runové znaky rozluštit, smysl některých textů nám však zůstává utajen. Runy nerozeznávají rozdíly mezi dlouhými a krátkými samohláskami.
Runy se obvykle ryly do kamenů či dřeva. V případě rituálního nebo magiského použití pak byly dodržovány postupy popsané v básni Runatál, části ságy Hávamál (Výroky Vysokého), především pak barvení, které se provádělo též i krví pisatele.
Nejpoužívanější sady
Germánský futhark prostý je jedním ze způsobů zápisu runových znaků. Jedná se o nejstarší runovou abecedu a jeho název je odvozen od zvuku prvních run (F, U, Th, A, R, K). Pozdější verze se nazývají futhork (F, U, Th, O, R, K) - jedná se např. o anglosaský futhark (28 znaků) a vikingský futhark 16 znaků). Na okraj je možné zmínit armanenský futhork, který vytvořili pro svou potřebu nacisté za druhé světové války. Germánský futhark prostý obsahuje 24 run, které jsou rozděleny do tří skupin po osmi znacích, tzv. aettů (psáno též ætt). Aetty se nazývají po bohu, jemuž jsou zasvěceny (první je Freyův aett, třetí je Týrův aett), nebo podle první runy (druhý je Hagalatz aett).

1. Freyův aett

Soubor:Runic letters fehu aett.svg

2. Hagalatz aett

Soubor:Runic letters hagal aett.svg

3. Týrův aett

Soubor:Runic letters tiwaz aett.svg
GERMÁNSKÝ FUTHARK PROSTÝ
Freyův aettFehuUruzThurisazAnsuzRaidoKaunazGeboWunjo
Hagalatz aettHagalazNauthizIsaJeraEihwazPerthoAlgizSowulo
Týrův aettTheiwazBerkanaEhwazMannazLaguzInquzOthilaDagaz
Anglosaský futhork je jedním ze způsobů zápisu runových znaků. Jedná se o mladší runovou abecedu než je germánský futhark prostý a jeho název je odvozen od zvuku prvních run (F, U, Th, O, R, K). Vznikl okolo roku 800 n. l. Počet run vzrostl z původních 24 nejprve na 26, posléze až na 33. Znaky jsou rozděleny do tří skupin, tzv. aettů (psáno též ætt)
Vikinský futhork (nesprávně vikingský futhork) je jedním ze způsobů zápisu runových znaků. Jedná se o mladší runovou abecedu než je germánský futhark prostý a jeho název je odvozen od zvuku prvních run (F, U, Th, O, R, K). Vznikl okolo roku 800 n. l. Počet run byl zredukován na 16. Znaky jsou rozděleny do tří skupin po šesti, pěti a pěti symbolů, tzv. aettů (psáno též ætt).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama