Rituály

27. června 2008 v 9:02 |  Magie
Nedílnou součástí magie jsou rituály.
Definice......Wikipedia
Rituál ( ritualis = obřadný) je způsob chování založený na tradičních pravidlech. Podle R. A. Rappaporta je to "posloupnost jednání, kterou si účastníci nevytvářejí na místě sami." Pojem je velmi blízký pojmům obřad a ceremoniál. Díky své opakovatelnosti slouží rituál k upevnění společencké organizace a norem. Rituály jsou součástí kultů a náboženctví. Psychologickou funkcí náboženského rituálu je podpora a posílení náboženského cítění: protože je rituál společenský, účastníci se navzájem ujišťují, že patří k sobě a mohou se na sebe spolehnout. Rituál může vést až k extázi, k vytržení. To je podporováno hudbou, zpěvem, osvětlením, užíváním symbolů, vonnými kuřidly apod.
Rituálem se tedy podle této definice vlastně stává jakákoliv často opakovaná činnost, která je vykonávána podle určitých pravidel a postupů. (Ve své podstatě je rituálem i každodenní ranní hygiena :-), o té, ale samozřejmě mluvit nebudeme.)
Myslím si, že jedním z nejdůležitějších Rituálů v magické praxi je tzv. Stavění chrámu. Jedná se vlastně jakousi virtuální realitu, kdy pomocí fyzické i psychické práce kolem sebe vytvoříme prostor chráněný proti vnějším vlivům. Pomocí několika slov, pohybů, svíček, oleje, mořské soli, mag. předmětů a symbolů si vytvoříme kolem sebe malý soukromý prostor, kde jsme jen sami se sebou. Můžeme v tomto "chrámu" bez nebezpečí meditovat, čarovat, či jen "rozmlouvat se svými Bohy.
Pro začátek je potřeba najít ve svém bytě(domě) místo, kde nebudeme rušeni a kde budeme mít dostatek prostoru a soukromí. Dalším krokem je sehnání několika věcí. Potřebujeme svíčky ( pro začátek doporučuji bílé), sůl ( nejlépe mořskou), olej ( nejvhodnější se zdá být pannenský, tj za studena lisovaný, olivový, je sice trochu drahý, ale zase ho nepotřebujeme litr, že jo?), vonné tyčinky, malou misku na vodu, druhou misku na olej, skleničku vína ( nebo jiného nápoje), nějaký pokrm (buchtu, koláč, sušenky), druhou misku na odlití části nápoje a položení kousku pokrmu, no a samozřejmě sirky. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama